27 Temmuz 2009 Pazartesi

Cranberry Granita


Granita, meyvesuyu ve şurup (su+şeker) kullanılarak yapılan daha çok sorbeye benzeyen dondurulmuş bir İtalyan tatlısı olarak tanımlanabilir. Kahve aromalı olanları da olmakla birlikte meyvadan yapılan granita'lar daha yaygın. Tarif Food network'te en sevdiğim program olan Giada De Laurentiis'den orjinali burada, kendisi Food Newtork kanalında Everyday Italian programını sunuyor. Tarifi izleyince hemen evdeki malzemelerle yapılabileceğini düşündüm. Cranberry suyu bulunamazsa yerine herhangi bir berry suyu (böğürtlen, karadut vs.) kullanılabilir.

Cranberry özellikle idrar yolları enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılan cok faydalı bir meyve. Burada marketlerde bizdeki meyve suları gibi suyu satılıyor bol miktarda aynı zamanda hapları tabi. Tr'da suyu şimdilik olmasa bile hapları Gnc gibi vitamin shop'larda ve eczanelerde, kuru meyvesi ise aktarlarda satılıyor artık.

Evde olmadığı için ben lime yerine limon suyu kullandım. Böyle de güzel oldu. Ama Giada mutlaka taze lime suyu kullanılmasını öneriyor. Lime' da artık birçok markette bulunabiliyor. Dondurma bulunamadığı zamanlarda benzer bir tat arayanlar için kısa sürede yapılabilecek pratik hafif bir tatlı.

Malzemeler

-2 cup cranberry suyu
-1/3 cup şeker
-1/4 cup taze lime suyu (bulunamazsa taze limon suyu)
-1/4 cup votka (opsiyonel)
-6 adet taze cranberry (süslemek için)

Hazırlanışı

Cranberry suyu ve şeker orta ateşte şeker iyice çözülünceye kadar ısıtılır. 13x9x2 inch genişliğinde ısıya dayanaklı bir kaba (bu ölçüde bulunamazsa genişçe dikdörtgen bir fırın kabına) dökülür. Dışarıda soğumaya bırakılır. Diğer tarafta lime/limon suyu ve votka karıştırılır ve soğumakta olan şurubun içine dökülür ve hafifçe karıştırılır. Buzdolabının dondurucu kısmına konur ve karlı bir görünüm alana kadar 2 saat bekletilir. Sonra bir çatal yardımıyla iyice karıştırılır ve tekrar buzluğa konur. İyice kristalleşip donuncaya kadar saatte 1 kez çatal yardımıyla karıştırılır. En az 5 saat buzlukta tutulur. Tatlı bardaklarına konur ve isteğe bağlı olarak herhangi bir berry, çilek, taze nane ile süslenerek servis yapılır.

2 yorum:

pelince dedi ki...

Geçen gün bende kahvelisini yaptım ama içinde alkol yoktu.Balkonda fotoğrafını çekene kadar eriyip su oldu :))
Seninki tam bir serinlik olmuş,ellerine sağlık..
Afiyet Olsun.

birdutmasali dedi ki...

ne güzel serinleyip,
keyif veriyor insana..
bende bir kez denedim,
gittiğimiz malum bir cafenin enfes tatlarındandı.
ama bu haliyle bir başka tabii
LİME konusunda haklısın.
olmazsa olmazımdır benimde
mutlaka kıbrıstan alırım,
veya sağolsun getiriler.
tazecik dalından kopmuş bir lime benim içinde çok şey demektir :)
afiyetler olsun canım.

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails