1 Ağustos 2010 Pazar

Elmalı Crumble


Pazar sabahı erken kalkınca çok uzun zaman önce görüp denenecek tarifler arasına not aldığım bu tarifi en sonunda denedim. Evde elmalı tariflere bayılan birisi de olunca da, çok kolay yapımıyla bundan sonra sık sık yapılacaklar listesine girdi :) Malzemeler gr olarak verilmiş ama cup ölçüleri kullanmak daha kolayıma gittiğinden hemen göz kararı cup ölçüleri kullandım.

Malzemeler

cup/su bardağı
tsp/çay kaşığı

*1 cup un
*1/2 cup şeker
*soğuk ve küçük küpler şeklinde kesilmiş (hamura yedirirken kolay oluyor)100 gr veya biraz daha az (60-70 gr) margarin (margarin kullanmayı sevmediğim halde hamur işlerinde hamurun tutması gerekliliği ilkesi yüzünden ve tarifte mutlaka gerektiği için kullandım)
*1/2 cup badem unu/ince çekilmiş badem (ben biraz dişe gelir bir hamur olsun diye evde bulunan kabuklu file badem kullandım)
*5-6 orta boy elma
*1-2 tsp tarçın

Elmalar dilimlenir ve tarçınla karıştırılarak fırın kabına yerleştirilir. Geri kalan malzemeler parmak ucunuyla karıştırılır ve ekmek kırıntısı kıvamı elde edilince elmaların üzerine yayılır ve önceden 360F/180-185C veya uygun ısıda ısıtılmış fırında üzeri kızarıncaya kadar pişirilir. Tercihan sıcak ve yanında vanilyalı dondurma ile servis yapılır.

2 yorum:

pelince dedi ki...

Tatlı krizim tuttuğu şu dakika pek iyi giderdi;))

Shopping Mage dedi ki...

Ellerine saglik. Hepimizi sismanlatmaya kararlisin bu harika tariflerle;-))

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails